Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je 20. 11. 2018 objavilo rezultate projekta Ocena podnebnih sprememb v 21. stoletju (OPS21). Na voljo so dokumenti, v katerih lahko preberemo kakšne so projekcije za podnebje v Sloveniji v prihodnosti. Kaj pravijo?
“Kako se bo spreminjalo podnebje v prihodnosti, je odvisno od uspeha človeštva pri omejevanju izpustov toplogrednih plinov. Ocene sprememb smo pripravili za tri scenarije izpustov toplogrednih plinov. … Naraščanje temperature zraka se bo v Sloveniji v 21. stoletju nadaljevalo, velikost dviga pa je odvisna od scenarija izpustov toplogrednih plinov. V vseh scenarijih izpustov se bo povečalo število in trajanje vročinskih valov. … Skladno z dvigom temperature zraka se bo ogreval površinski sloj tal, oboje pa bo vplivalo na fenološki razvoj rastlin in dolžino rastne dobe. Spomladanski fenološki razvoj rastlin bo zgodnejši. Dolžina rastne dobe se bo podaljševala sorazmerno z dvigom temperature, zgodnejši bo njen začetek spomladi in kasnejši zaključek jeseni. … Kazalniki, s katerimi merimo izjemne padavine, kažejo, da se bosta povečali tako jakost kot pogostost izjemnih padavin. … Skladno z rastjo temperature zraka se bo v Sloveniji do konca stoletja nadaljevala tudi rast referenčne evapotranspiracije. … Povprečno letno napajanje podzemne vode se bo povečalo v povprečju do 20 %. …”
O podnebnih spremembah, predvsem pa o tem kako lahko sami pomagamo njihove vplive zmanjševati, ozaveščamo v projektu VSEZELENO, v okviru katerega bo center Aqualutra postal še bolj zelen in trajnosten. Prve aktivnosti in izobraževalne delavnice že potekajo.